בית ספר מיוחד לחינוך ולאמנויות

יוגה

המילה 'יוגה' מגיעה מהשפה הסנסקריטית ומשמעותה- לאחד, לרתום. 

זו שיטה הודית עתיקה ומטרתה העיקרית היא להשקיט את התודעה (המיינד) ולחבר בין חלקי הגוף, הנפש והרוח. מצב בו החושים מתכנסים פנימה, לא מופרעים על ידי גירויים חיצוניים, ואין מחשבות המסיחות את תשומת הלב.

ליוגה דרכים רבות לתרום לאיזון הגוף והנפש, המודעות וההכרה העצמית. תרגול פיזי (כמו אשטנגה או ויניאסה) תורם רבות ומפתח באופן מאוזן את שרירי הגוף, האיזון, היציבה וקלות התנועה. בעזרת התרגול הגמישות מתגברת, החוסן מוגבר וכך גם כוח הסיבולת. טכניקות הנשימה ביוגה מסייעות לאדם נשום באופן טוב ועמוק יותר ומביאות אותו לבהירות מחשבתית, שקט תודעתי וריכוז. היוגה עוזרת גם בהפחתת חרדות, מתחים ומצבי רוח משתנים.

יוגה בבית הספר:

כלל תלמידי בית הספר זוכים לתרגל יוגה פעם או פעמיים במהלך השבוע. השיעורים מגוונים ומותאמים לכל כיתה לפי היכולות האישיות והקבוצתיות של התלמידים. חדר היוגה שקט ומזמין ומצוייד במזרנים, שמיכות, פופים ועוד.

המטרה הבסיסית והעיקרית בשיעורי היוגה בבית הספר היא להעניק לתלמידים מקום וזמן בו יוכלו לנשום, להירגע ולהתחבר לעצמם ולגופם. חדר היוגה מאפשר לתלמידים לקחת רגע, לשכוח מכל המשימות והדרישות הלימודיות ולנוח. ניתן לשכב על מזרן או על פוף, להקשיב לצלילים מרגיעים ולדמיון מודרך ובעיקר- לנשום בשלווה ובנחת.

בשלבים הבאים עובדים התלמידים על פיתוח מודעות גוף תוך שיום האיברים השונים. אנו מתרגלים יוגה נידרה ותנוחות יוגה שונות, לומדים להכיר את גבולות הגוף ואת התנועה במרחב. כל תלמיד משתתף ומבצע כפי יכולתו, באופן עצמאי או בעזרת תיווך של איש צוות.

אנו מאמינים שכל אחד יכול למצוא את המקום שלו בתרגול היוגה בעזרת ההרפיה, התנועה הפיזית במרחב או הצלילים ברקע. כאשר הגוף רגוע ומרגיש בטוח, גם המחשבות והמלים יכולות להרגע והנשימה יכולה להיות שקטה יותר. זו דרך המאפשרת וויסות עצמי בסיטואציות שונות בחיי היומיום, בכיתה ובמרחב, בהתנהלות עצמית ובתוך מערכת חברתית.

יוגה להורים:

במקביל לשעורי היוגה לתלמידים נפתחה קבוצה של יוגה להורי בית הספר ולקהילת ההורים הכללית במודיעין בתמיכת עיריית מודיעין והמרכז למשפחה. מטרת הקבוצה היא להכיר להורים את יסודות היוגה כפי שלומדים התלמידים בבית הספר ולפתח שפה זהה בבית הספר ובבית. הקבוצה מאפשרת להורים מרחב נשימה ולמידת כלים לוויסות עצמי.

הגדרות כלליות כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות