בית ספר מיוחד לחינוך ולאמנויות

ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק הינו מקצוע פרא-רפואי שיקומי-חינוכי המתמקד במתן משימות למטופלים, במטרה לשפר את תפקודם הקוגניטיבי והנפשי וכך לשפר את בריאותם, את יכולת פרנסתם, את השתלבותם בחברה ואת איכות חייהם על מנת לחיות חיים עצמאיים ככל שניתן.

מרפאים בעיסוק ממלאים כיום תפקידי מפתח בתהליכי האבחון, הטיפול, והשיקום בקרב אוכלוסיות מגוונות, ופעילים במגוון מסגרות במערכות הבריאות, החינוך והרווחה בהתאם לתחומי התמחותם. עוד הם פועלים במסגרות קהילתיות מגוונות ומסגרות פרטיות רבות, כגון קליניקות פרטיות ומתנ"סים חברתיים.

תפקידם המרכזי של המרפאים בעיסוק הוא לסייע לאדם להיות מעורב בעיסוקים שהם בעלי מטרה, משמעות וחשיבות עבורו, ואשר מאפשרים לו השתתפות בחיי היום-יום כבסיס לבריאותו, רווחתו, ביטחונו ולאיכות חייו. מרפאים בעיסוק עובדים עם מגוון אוכלוסיות, במסגרות שונות. הטיפול בריפוי בעיסוק מותאם לגילו, יכולותיו או לחליפין מגבלותיו, תפקידיו, ערכיו והרקע התרבותי של הפרט.

המרפאים בעיסוק בבית הספר פסיפס עובדים עם סטודנטים, אנשי צוות אחרים ממקצועות הבריאות, הצוות החינוכי וכן משפחות התלמידים, על מנת לשפר את התפקוד הכללי בכיתה ובבית הספר וכן על מנת לשפר את איכות חייהם של התלמידים. הם עובדים עם התלמידים על מנת להשיג את מידת העצמאות הרבה ביותר בפעילויות המשמעותיות ביותר עבור כל תלמיד.

המרפאים בעיסוק עובדים על כישורי מוטוריקה עדינה, כישורים גרפו-מוטוריים, יכולות תפיסה ויזואלית, ויסות חושי, כישורי חיים ועצמאות וכן על תפקודים ניהוליים שונים. דוגמא למטרה טיפולית יכולה להיות כתיבת שם התלמיד, אכילה עצמאית או ארגון הילקוט.  

הגדרות כלליות כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות